Ortopedie Sokolov

Ortopedie Sokolov

Artroskopie ramena

Artroskopie (arthroskopie, ASK) ramenního kloubu

poloha pacienta Je to operační zákrok při kterém je pacientovi v celkové narkoze zavedena kamera do ramenního kloubu. Pomocí této kamery a dalších nástrojů lze ramenní kloub důkladně vyšetřit a zjištěné poškození následně ošetřit. Výhodami artroskopie oproti běžným metodám jsou velmi malé jizvy, nižší riziko infekce, menší bolestivost, rychlejší rehabilitace a tudíž dřívější návrat k běžným aktivitám. Artroskopie se provádí na operačním sále v celkové anestesii.

U ramenního kloubu můžeme pomocí artroskopie provádět tyto výkony:

  • Stabilizace u „vypadávání“ ramena (vykloubení, luxaci)
  • Ošetření poraněné rotátorové manžety
  • Vyjmutí kloubních myšek
  • Uvolnění prostoru mezi pažní kostí a nadklíčkem (subacromiální dekomprese) = odstranění bursy, snesení kostních výrůstků klíčku a nadklíčku
  • Odstranění vápenatých hmot (kalcifikací)
  • Ošetření šlachy dvouhlavého pažního svalu (bicepsu)
  • Rozrušení srůstů u ztuhlého („zmrzlého“ ) ramena

Stabilizace u luxace (vykloubení, „vypadávání“) ramena

Vykloubení ramena po úrazu je většinou způsobeno odtržením chrupavčito-vazivového " límce" kolem kloubní jamky. V dnešní době lze takto odtrženou část pomocí kotviček připevnit zpět na původní místo a zabránit tak vzniku dalším vykloubením. U mladších pacientů do 20 let je lépe postupovat operativně, poněvadž k dalšímu vykloubení dle statistik dochází v cca 90% případů. Naopak u méně aktivních pacientů nad 40 let je riziko opětovné luxace nižší a je možné zvolit pouze konzervativní (neoperační) léčbu pomocí ortézy a RHB. Přibližně v 95% lze rameno operovat miniinvazivní cestou, tzn. artroskopicky.

Rehabilitace

Po operaci je rameno znehybněno pomocí ortézy na 4 týdny. Během této doby pacient procvičuje hybnost zápěstí a loketního kloubu. Po 4 týdnech lze po domluvě s operatérem ortézu sejmout a začít intenzivní, ale šetrnou rehabilitaci pod dohledem fyzioterapeuta. Cílem této RHB je obnovení rozsahu pohybu a svalové síly. Začínáme s cvičením pasivní hybnosti (s dopomocí fyzioterapeuta či gravitace) a následně aktivní . Zevní rotaci nedoporučujeme cvičit do 3 měsíců od operace. Běžné aktivit jsou možné za cca 6 týdnů po operaci, plná zátěž za 3 měsíce. Švihové či silové sporty (tenis, volejbal, zápas, horolezectví) za 6 měsíců.

Jaké používáme materiály?

K fixaci odtrženého labra používáme kotvičky Bioknotless (Johnson & Johnson, USA). Výhodou je jejich vstřebatelnost a rovněž zde odpadá riziko dráždění chrupavek uzlem (jsou to tzv. „neuzlící kotvy“)

Doba hospitalizace

1 den

Anestezie

celková

Rizika

infekce, poranění cév a nervů, pooperační ztuhlost kloubu, nestabilita po operaci, alergické reakce na používané materiály, komplikace během anestezie. Zmíněná rizika jsou díky užívání artroskopické techniky vzácná, ale nelze je zcela vyloučit.

Ošetření rotátorové manžety (RM):

Rotátorová manžeta je soubor šlach 4 svalů lopatky úpínající se na oblast krčku pažní kosti. Je to významná struktura zajišťující správnou hybnost a stabilitu ramenního kloubu. K poranění manžety může dojít následkem úrazu (pád na rameno, prudký pohyb, podvrtnutí ramena) nebo na základě degenerativních změn při časté činnosti s rukama nad hlavou, kdy dochází k opotřebení manžety v oblasti mezi pažní kostí a nadklíčkem. Poškození manžety se projevuje od pouhé bolesti až nemožnosti pohybu ramena. Léčba tohoto onemocnění spočívá v šetřícím režimu, omezení zátěže, RHB, užívání protizánětlivých léků. V případě podezření na kompletní rupturu manžety nebo při neúspěšné konzervativní terapii je vhodné provézt artroskopii ramenního kloubu a prostoru mezi pažní kostí a nadklíčkem (subacromiálního prostoru). Při artroskopii můžeme vyšetřit kloubní i subacromiální část manžety. U menších poranění manžety kde není významně poškozena funkce ramena někdy postačí pouhé začištění trhliny, u větších kompletních poranění se snažíme o sešití této ruptury.

Rehabilitace

V případě sutury manžety je vhodné rameno přechodně zafixovat ortézou, aby došlo k přihojení přišité tkáně. Typ ortézy a délka fixace (4–8 týdnů) závisí na velikosti trhliny. V ideálním případě je vhodné okamžité zahájení rehabilitace pod dohledem zkušeného fyziotherapeuta. Důležité je především pasivní cvičení hybnosti, abychom zamezili vzniku pooperačních srůstů v subacromiálním prostoru. Po dostatečné délce fixace je možné zahájit aktivní cvičení a následně posilování ramenního pletence. Správně vedená pooperační RHB se podílí na úspěchu operace minimálně z 50%. Je třeba počítat s tím, že obnovení plné funkce rotátorové manžety a návrat k běžným aktivitám je dlouhodobý proces nezřídka trvající i 6 měsíců, proto je třeba pečlivě dodržovat rady operatéra a fyziotherapeuta.

Jaké používáme materiály?

K fixaci odtrženého manžety používáme kotvičky Spiralok, Bioknotless RC (Johnson & Johnson, USA), PushLock, Corkskrew (Arthrex, USA). Výhodou je jejich vstřebatelnost

Doba hospitalizace

1 den

Anestezie

celková

Rizika

infekce, selhání sutury, poperační vznik srůstů a tím pádem omezení hybnosti (artrofibroza), nedojde-li včas k odhalení ruptury RM může časem dojí k tukové degeneraci a retrakci manžety, což znemožní její suturu.

Partneři


Kontakt

tel. 352 308 111